• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Krakowski Festiwal Akordeonowy to wyjątkowe wydarzenie, święto muzyki akordeonowej w stolicy Małopolski. Zadaniem festiwalu jest pokazanie szerokiej gamy możliwości akordeonu jako instrumentu klasycznego, folkowego, czy jazzowego. Formuła festiwalu sprzyja atmosferze współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy muzykami reprezentującymi różne pokolenia.

 

Historia Festiwalu sięga 2011 roku, a jest on organizowany przez fundację Art-Forum. Fundacja prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-kulturalną nie tylko w przestrzeni muzyki, ale także literatury i sztuk plastycznych. Założycielką Fundacji oraz jednocześnie pomysłodawczynią i dyrektorem Festiwalu jest Bożena Boba-Dyga. To poetka, pieśniarka, kompozytorka, wykonawca współczesnej muzyki improwizowanej oraz artysta plastyk konserwator dzieł sztuki i projektant. W tworzenie Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego na przestrzeni niemal dekady zaangażowani są również m.in. Maciej Zimka i Wiesław Ochwat.

 Co ciekawe Krakowski Festiwal Akordeonowy nie ma jednej sceny. Koncerty odbywają się zarówno w Krakowie (m.in. w Sali Koncertowej Krakowskiej Akademii Muzycznej, Kościele św. Marcina, czy Spółdzielni Muzycznej), ale tez i w Nowym Sączu. Festiwal gościł wspaniałych muzyków nie tylko z Polski, można tu wymienić chociażby Pawła Zagańczyka, Jarosława Bestera, Alenę Budzinakovą, Grzegorza Palusa, Macieja Frąckiewicza, czy Kwartet "Labyrinth". Tradycją wydarzenia jest koncert prawykonań utworów akordeonowych, organizatorzy dbają również o warsztaty akordeonowe z udziałem zaproszonych artystów. 

Krakowski Festiwal Akordeonowy to idealne wydarzenie dla kogoś, kto fascynuje się wszechstronnością akordeonu. W ciągu kilku dni można zachwycać się muzyką klasyczną w transkrypcji na akordeon, zakochać się w jazzowym brzmieniu, czy odkrywać nowe akordeonowe kompozycje. Najlepsza wizytówką festiwalu są archiwalne filmy z poprzednich edycji:

 

IV KFA: Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych

 

III KFA: Brzdąc

 

II KFA: Reportaż o festiwalu

 

I KFA: Akordeony Poezji Pełne

 

 

OD V EDYCJI PATRONEM MEDIALNYM FESTIWALU JEST POLSKI PORTAL AKORDEONOWY

 


Artykuły o festiwalu: