• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

 

Historia Polskiego Portalu Akordeonowego

 

Akordeon - dla niektórych pusty rzeczownik, dla innych to tylko urządzenie do gry, a dla nas to narzędzie o niezwykle wrażliwym, szlachetnym oraz indywidualnym dźwięku z bogatą duszą. 

Uznajemy, że dzień narodzin polskiej internetowej akordeonistyki to 19.08.2006r. Wtedy to Mateusz Kaczmarski założył pierwsze forum akordeonistów o nazwie "grazesluchu" (www.grazesluchu.fora.pl). Miało być to forum łączące głównie samouków i miłośników muzyki biesiadnej. Z biegiem czasu okazało się, że obok amatorów równie aktywnie uczestniczyli w życiu forum zawodowi akordeoniści i uczniowie szkół muzycznych. 

 

TAJEMNICA SUKCESU

Ówczesne forum było administrowane przez dwie osoby o różnych poglądach: Mateusza - zakochanego w muzyce amatorskiej i biesiadnej oraz Piotra Kostrzębskiego - ucznia szkoły muzycznej i miłośnika muzyki klasycznej granej na akordeonie. Przyczynili się oni do tego, że na forum byli ludzie różnych przekonań, pokrojów - amatorzy, zawodowcy, początkujący muzycy, stroiciele i inni. Ci różni ludzie potrafili pięknie ze sobą rozmawiać wymieniając się poglądami i doświadczeniami. 

Pierwszy szablon forum www.grazesluchu.fora.pl

 

POLSKI SERWIS AKORDEONOWY

Mateusz zrezygnował z prowadzenia forum w sierpniu 2007 roku. Piotr rozpoczął intensywne prace przy tworzeniu pierwszej strony internetowej poświęconej akordeonowi. Owocem jego starań była strona www.cyja.pl, czyli Polski Serwis Akordeonowy. Strona ujrzała światło dzienne 19.08.2008r. 

Strona główna Polskiego Serwisu Akordeonowego (2008-2009)
 

Strona nabierała wyrazu, a Piotr zyskiwał coraz to szersze grono współpracowników. Drugim administratorem serwisu został Arkadiusz Mruk, a redaktorami Piotr Błoch, Maksymilian Pelczarski, Łukasz Mirek i Mateusz Doniec. Pierwsze miesiące działalności przyniosły bardzo wiele nowych artykułów. Piotr Błoch przedstawiał biografie znanych akordeonistów, recenzował płyty, a Łukasz i Mateusz namówili do rozmowy m.in. Motion Trio, Franciszka Prusa i innych. 

Zachęcony pierwszymi sukcesami Piotr postanowił stworzyć stronę, która byłaby bardziej funkcjonalna i przejrzysta. Druga odsłona www.cyja.pl miała swoją premierę w sierpniu 2009 roku. 

 

POLSKI PORTAL AKORDEONOWY

Kolejny rozdział historii polskiej internetowej akordeonistyki rozpoczął się 19.10.2010r. Łukasz Mirek i Mateusz Doniec wykupili prawa do Polskiego Serwisu Akordeonowego i stali się jego właścicielami. Wymogi prawne zmusiły ich do zmiany nazwy na Polski Portal Akordeonowy, a domena www.cyja.pl została zastąpiona przez www.akordeon-portal.pl.

Polski Serwis, a następnie Polski Portal Akordeonowy w latach 2009-2011
 

ZŁOTY OKRES

W latach 2011-2012 Portal Akordeonowy rozwijał się imponująco. Powstała nowa odsłona strony (utworzona przez Piotra Kostrzębskiego). Nowi administratorzy zakupili też domenę www.akordeon.pl. Redaktorzy przeprowadzili wywiady z kilkudziesięcioma akordeonistami, Portal był patronem konkursów akordeonowych, powstało wiele nowych działów, m.in. baza akordeonów. 

 

 

30.11.2011r. w szeregi Portalu wstąpił pierwszy profesor - Pani Profesor Elżbieta Rosińska. Pani Profesor została Redaktorem Honorowym Portalu. 10 stycznia 2012 roku Pani Profesor napisała pierwszego posta na forum akordeonowym. Jest to przełomowa chwila - profesorowie włączają się do dyskusji z innymi użytkownikami. 

Portalowymi redaktorami w tym czasie byli Ryszard Lubieniecki, Przemysław Barycki i Arkadiusz Korytkowski. Honorowym Administratorem został Piotr Kostrzębski, a Maksymilian Pelczarski cały czas czuwał nad sprawnym funkcjonowaniem portalu i forum. 

Na 2012 rok został przygotowany pierwszy w historii kalendarz akordeonowy
 

Polski Portal Akordeonowy może pochwalić się współpracą z czołowymi akordeonistami z całego świata. Polecają nas Frederic Deschamps, Klaus Paier, Sergey Voytenko, Petar Maric, Jarosław Bester, Petri Makkonen, czy Paweł Zagańczyk. Swoje instrumenty promują na stronie przedstawiciele firm Roland i Scandalli. Kolejnym etapem rozwoju polskiej internetowej akordeonistyki było powstanie Fundacji Rozwoju Polskiej Akordeonistyki.