• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

DEFINICJA AKORDEONU

WEDŁUG

POLSKIEGO PORTALU AKORDEONOWEGO

 

Akordeon - instrument muzyczny o bardzo skomplikowanej budowie, wielu odmianach i rozmiarach. Wymagający niezwykłej podzielności uwagi oraz fizycznej sprawności grającego. Przeznaczony najczęściej do jednoczesnego akompaniowania i prowadzenia melodii, choć nie jest to regułą.

Przez wielu klasyfikowany jako instrument perkusyjny, dęty itp. Każde przyporządkowanie akordeonu posiada logiczne uzasadnienie umiejscowienia go w danej grupie instrumentów. Idiofony są odpowiednią grupą przyporządkowania akordeonu. Przypomnijmy, że w idiofonach źródłem dźwięku jest drgające ciało stałe. Jednak ze względu na to, co wywołuje drganie, idiofony również można dalej dzielić na: szarpane, uderzane, zderzane oraz dęte do których można zaliczyć akordeon. Uzasadnieniem jest słup powietrza dostający się do wnętrza głośnicy wprawiający w ruch metalowy języczek stroikowy. Drgania języczka zatem są źródłem dźwięku zaś inicjatorem powietrze. Można zatem mówić akordeonie jako instrumencie z grupy idiofonów dętych.

Akordeon, poprzez swój wygląd zewnętrzny i zasadę działania wzbudza różnorakie odczucia wśród grających, słuchających i oglądających. Posiada ogromną, cały czas rosnącą ilość przezwisk. Bardzo często postrzegany jest humorystycznie i jest mile kojarzony. Można rzec, że akordeon jest zawsze młody między innymi za przyczyną producentów konkurujących we wprowadzaniu wszelkich innowacji. Konstruktorzy stale odmładzają go proponując nowe systemy i technologie więc brzmienia, kształty, rozmiary, systemy akordeonów stale ewoluują. Mnogość rozwiązań konstrukcyjnych akordeonów jest ogromna w porównaniu z innymi instrumentami akustycznymi.

Akordeon posiada elektroniczne odpowiedniki. Stanowią one oddzielną kategorię instrumentów o podobnym zewnętrznie kształcie, zbliżonej barwie dźwięku. Sposób gry na elektronicznych odpowiednikach jest niemal taki sam jak na akustycznym akordeonie. Obecnie nie udało się jeszcze stworzyć akordeonu elektronicznego, który brzmiałby w 100 % identycznie i na którym można grać dokładnie tak samo jak na "klasycznym" stroikowym instrumencie. Elektroniczne instrumenty z wbudowanym systemem midi mogą służyć między innymi jako narzędzie pomocne w komputerowym pisaniu nut, czy jako urządzenia sterujące modułami dźwiękowymi.