• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran"

 

"Alkagran" odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach. To miasto Andrzeja Krzanowskiego - miejsce, w którym żył, założył rodzinę i pracował twórczo do końca swoich dni.

Nazwa festiwalu wywodzi się od kompozycji Andrzeja Krzanowskiego na kwintet akordeonowy "Alkagran, czyli Jedno miejsce na prawym brzegu Wisły". Słowo ALKAGRAN jest akronimem złożonym z pierwszych sylab imion członków jego najbliższej rodziny (Aleksandra – córka, Kamil – syn, Grażyna – żona, Andrzej – imię kompozytora).

 

Andrzej Krzanowski

 

Nagle i przedwcześnie przerwana praca Andrzeja Krzanowskiego stała się inspiracją i drogowskazem do szukania drogi i odkrywania różnych oblicz kultury i sztuki, a jego „obecność” – zadziwiająco intensywna i regularna - nadaje festiwalowi „Alkagran” wymiar szczególny. Organizatorzy wierzą, że dźwięki i nuty, które nam pozostawił, jeszcze długo będą unosić się w tym szczególnym miejscu na brzegu Wielkiej Rzeki. 

 

ALDO DUO  na XXIV edycji festiwalu

 

 

Andrzej Krzanowski zmarł w 1990 roku, inauguracja festiwalu odbyła się w pierwszą rocznicę śmierci - w październiku 1991 roku. Pomysł festiwalu narodził się w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, a jego realizacji podjął się Miejski Dom Kultury. Festiwal nosił wówczas nazwę „Muzyczne Spotkania Młodych – Alkagran”. Po czterech latach nastąpiła jej zmiana na „Jesienny Festiwal Muzyczny –Alkagran”.

 

 

Koncert Laureatów VIII Konkursu Akordeonowego im. A. Krzanowskiego

 

Organizatorami festiwalu są obecnie: Miejski Dom Kultury oraz Mała Akademia Muzyki w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas festiwalu odbywa się szereg koncertów, spotkań i wykładów adresowanych do publiczności zarówno dziecięcej jak i dorosłej. Organizowane są również konkursy instrumentalne i kompozytorskie. Integralną częścią "Alkagranu" stał się od 2000 roku Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. Program festiwalowy obejmuje: prezentację twórczości Andrzeja Krzanowskiego, koncerty i widowiska muzyczne dla dzieci i młodzieży, koncerty muzyki dawnej, klasycznej i współczesnej, koncerty muzyki jazzowej, folkowej i poezji śpiewanej, spektakle teatralne i widowiska baletowe, wykłady i spotkania z twórcami, konkursy muzyczne, wystawy. 

 

 

UTWÓR ALKAGRAN W WYKONANIU WARSZAWSKIEGO KWINTETU AKORDEONOWEGO: