• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl :) Szczęśliwego Nowego Roku 2018

XX  Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2018”

 

   26 - 28 kwietnia 2018 zapraszamy do Sanoka na  XX  Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2018” objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Tegorocznym jubileuszowym XX MSA towarzyszyć będzie festiwal na którym zobaczymy i usłyszymy: Motion Trio, Macieja Zimkę, Miłosza Mączyńskiego, Wiesława Ochwata, Macieja Frąckiewicza, Piotra Mazurka, Klaudiusza Barana i Kwartet „Con Affetto”. Odbędzie się również polskie prawykonanie „Koncertu na akordeon i orkiestrę” Jerzego Mądrawskiego.

Podczas XX MSA odbędzie się sesja naukowa „100 lat akordeonistyki polskiej na tle akordeonistyki światowej” przygotowana i moderowana przez prof. dr hab. Klaudiusza Barana. Prelekcje wygłoszą: prof. dr hab. Teresa Kaszuba , prof. dr hab. Elżbieta Rosińska, Maciej Ćwikliński, Maciej Frąckiewicz, prof. ośw. Andrzej Smolik oraz  dr Elżbieta Przystasz.

Od lat najważniejszą dla wykonawców częścią MSA jest możliwość sprawdzenia swoich możliwości w konkursie uzyskując ocenę i opinię od profesjonalistów kształcenia akordeonistyki. Jednoetapowy konkurs podzielony został tym razem na 7 kategorii różnicujących przede wszystkim wiek oraz repertuar akordeonistów. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku. Zwycięscy wystąpią na koncercie laureatów w Sanockim Domu Kultury.
Regulamin konkursu i szczegółowe informacje dotyczące MSA dostępne na stronie psmsanok.pl

Organizatorzy: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku im. Wandy Kossakowej. Współorganizatorzy: Sanockie Towarzystwo Muzyczne, Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku, Sanocki Dom Kultury  oraz Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich.

 


Maksymilian Pelczarski

Wybór nowych władz Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich

 

    Mamy zaszczyt poinformować, że podczas Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, które odbyło się 20 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Szeluty w Słupcy wybrano na następną kadencję składy Prezydium, Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Głównego Sądu Koleżeńskiego.
Bardzo serdecznie gratulujemy nowo wybranym i życzymy wielu sukcesów całemu Stowarzyszeniu.

 

PREZYDIUM

Prezes                               prof. dr hab. Klaudiusz Baran

Wiceprezesi                       prof. dr hab Elżbieta Rosińska

                                         ad. dr hab. Rafał Grząka

Sekretarz Generalny           ad. dr Eneasz Kubit

Skarbnik                            mgr Przemysław Wojciechowski

 

CZŁONKOWIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO

                                         as. Grzegorz Palus

                                         mgr Cezary Witlewski

 

GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA

Przewodniczący                 prof. dr hab. Jerzy Kaszuba

Członkowie                        prof. dr hab. Bogdan Dowlasz

                                         prof. dr hab Jerzy Mądrawski

 

GŁÓWNY SĄD KOLEŻEŃSKI

Przewodniczący                mgr Roman Rydz

Członkowie                       mgr Mateusz Stankiewicz

                                        mgr Maciej Kałamucki

 


źródło: stowarzyszenieakordeonowe.pl

 

 


Źródło: Prof. dr hab. Teresa Adamowicz-Kaszuba

Jerzy Mądrawski - Interferences

 

 

    Jerzy Mądrawski jest postacią bardzo cenioną w środowisku akordeonowym. Ma w dorobku wiele płyt (przede wszystkim z muzyką kompozytorów polskich), od 1980 r. zajmuje się również pracą pedagogiczną. Po wielu latach wspaniałej kariery wirtuozowskiej jego aktywność artystyczna rozszerzyła się intensywnie w kierunku komponowania. Płyta Interferencje jest dokumentacją dorobku kompozytorskiego Jerzego Mądrawskiego z ostatnich lat i obejmuje siedem utworów na różne składy kameralne. Tytułową interferencję można można rozumieć jako nakładanie się wielu cech stylistycznych, w wyniku którego powstaje zjawisko nowe, spójne, harmonijne. Twórczości Mądrawskiego nie sposób bowiem zaszufladkować do określonej stylistyki. Koegzystują w niej elementy tradycyjne, inspirowane folklorem, idiom wypracowany przez Astora Piazzollę oraz środki nowoczesne - wyrafinowana rytmika i niemal sonorystyczna aura brzmieniowa. Warto zwrócić uwagę także na tytuły kompozycji. Odkrywanie związanych z nimi asocjacji, stanowi intelektualną przygodę zarówno dla wykonawcy, jak i słuchacza.
   Otwierające płytę przejmujące Epitafium na skrzypce, klarnet basowy i akordeon dedykowane jest pamięci prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego. Podobnie jak w tekstach na nagrobkach czy pomnikach muzyka w zamyśle twórcy ma obrazować życie i charakter zmarłego w 2014 roku nestora polskiej akordeonistyki. Nie brak w niej momentów pełnych dramatyzmu, zmienności nastrojów, odwołań do akordeonowych idiomów stylistycznych. Stanowi wspaniały muzyczny pomnik człowieka, którego zasług nie sposób przecenić.
   Metamorfozy na klarnet basowy i akordeon powstały w 2015 roku na zamówienie organizatorów konferencji poświęconej geometrii dyskursywnej w sztuce. Utwór jest znakomitym przykładem pracy motywicznej kompozytora, który z bardzo ograniczonego materiału dźwiękowego, podlegającego tytułowym przekształceniom, metamorfozom tworzy trzymającą w napięciu narrację muzyczną.
   Tempus fugit, aeternitas manet na duet akordeonowy jest kompozycją o charakterze medytacyjnym. Stanowi część Koncertowego dyptyku, który uzyskał 3 nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku w czerwcu 2017 roku, Zwraca uwagę wysmakowana aura brzmieniowa, która sprzyja refleksji na temat przemijania, kruchości życia doczesnego.
   Interferencje na gitarę i akordeon są dedykowane dwóm znakomitym gitarzystom związanym z Kielcami, Tomaszowi Grzybowskiemu i Wojciechowi Lipińskiemu. Muzyka Jerzego Mądrawskiego jest wysnuta z idiomu gitarowego. W utworze przeplatają się różnorodne stylistyki - muzyka tonalna, atonalna, rytmy tanga oraz elementy jazzu, które jednak tworzą
spójną całość.
   Kompozycja Album polski istnieje w dwóch wersjach instrumentalnych: na duet akordeonowy oraz trio złożone ze skrzypiec, wiolonczeli i akordeonu. Nagrany przez Macieja Frąckiewicza i Rafała Łuca Obertas urzeka lekkością, zawadiackim charakterem i wirtuozowskim polotem partii obu instrumentów.
   Kolejny utwór na duet akordeonowy, Suito chorałowa, jest tryptykiem, na który składają się: Medytacja, Preludium chorałowe, Toccata. Kompozytor zestawia śpiewność tematów chorałowych z obecną we wszystkich częściach motoryczną rytmiką. Finałowa Toccata stanowi mistrzowski przykład formy obecnej w repertuarze akordeonowym poprzez takie nazwiska twórców jak m.in. Ole Schmidt, Ernst Kŕenek, Peter Nørgård czy Andrzej Krzanowski.
   Album polski w wersji na trio prezentowany jest na płycie w całości. Na cykl składają się: Polonez, Krzesany, Kujawiak, Obertas. Kompozytor znakomicie uchwycił idiom każdego tańca. Słychać posuwistość kroku poloneza, liryzm i smutek melodyki kujawiaka, zmienność rytmiki oberka czy żywiołowość góralskich hołubców. Utwór o dość zagadkowym tytule Grid powstał w Sopocie we wrześniu 2016 roku, kilka dni po uroczystym pogrzebie Danuty Siedzikówny, ps. „Inka". Kompozytor dedykował dzieło przedstawicielce żołnierzy Wyklętych, poruszony historią jej bohaterskiego życia i tragicznej śmierci w wieku niespełna 18 lat. W tym przypadku tytułowy Grid może być rozumiany jako siatka różnorodnych powiązań sfery życia i śmierci, losów ludzi i ich wyborów.
   Monograficzna płyta Jerzego Mądrawskiego, w której występuje w podwójnej roli - jako kompozytor oraz wykonawca jest świadectwem nieprzeciętnego talentu tego wszechstronnego muzyka, jego muzycznej erudycji, wrażliwości na zjawiska kulturowe i społeczne, których odbiciem są prezentowane dzieła.

Prof. dr hab. Elżbieta Rosińska

 

 

Wykonawcy:

Jerzy Mądrawski
Maciej Frąckiewicz
Rafał Łuc
Małgorzata Skorupa
Agnieszka Tomaszewska-Jasiak
Tomasz Grzybowski
Mariusz Barszcz

 

Utwory:

1. Epitafium | Epitaph
2. Metamorfozy | Metamorphoses
3. Tempus fugit, aeternitas manet
4. Interferencje | Interferences
5. Obertas z Albumu polskiego | Obertas from Polish Album

Suita chorałowa | Choral suite
6. Medytacja | Meditation
7. Preludium chorałowe | Choral Prelude
8. Toccata

Album polski | Polish album
9. Polonez | Polonaise
10. Krzesany | Krzesany
11. Kujawiak | Kouiaviak
12. Obertas | Obertas
13. GridInformacje o płycie:

Płyta została zrealizowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Nagranie zrealizowano w Filharmonii Świętokrzyskiej i w studio nagrań Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, 9 i 11 lutego 2017 r.
Krzysztof Sztekmiler - reżyseria nagrania, mastering
Kamila Błaszkiewicz, Łukas Tomaszewski, Bartosz Maz, Andrzej Siarkiewicz - zdjęcia
Elżbieta Rosińska, Monika Mądrawska - tłumaczenie
Kamila Błaszkiewicz - projekt graficzny, skład
wydawca - DUX Recording Producers, indeks DUX 1424

 


 Publikacja: Maksymilian Pelczarski , 22 stycznia 2018

Arek Czernysz Trio

Trio powstało pod koniec 2016 roku. Zadebiutowało w finale Blue Note Poznań Competition 2016. Wykonuje autorską muzykę utrzymaną w stylistyce jazzowej. Zostało docenione na VI School & Jazz Festival zajmując I miejsce w kat. Jazz i Muzyka Rozrywkowa.

 
Członkowie zespołu:
 
Arek Czernysz - akordeon
 
Piotr Szajrych - kontrabas
 
Antoni Wojnar - perkusja

 

 

 


 źródo: Arek Czernysz