• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Mikko Luoma


 
Mikko Luoma to fiński akordeonista, kompozytor i pedagog. Koncertował niemal w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Jako solista występował z New Juilliard Ensemble, AVANTI!, Zagros i Tapiola Sinfonietta w takich miejscach, jak Centrum Lincolna w Nowym Jorku, czy Filharmonii Berlińskiej. 
 
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sibeliusa w Helsinkach pod okiem Matti Rantanena. Jego pedagogiem był również prof. Hugo Noth z Uniwersytetu w Trossingen. Jego pierwszy poważny koncert datowany jest na rok 1995, a odbył się w Helsinkach. W latach 1997-1998 zdobywał wiedzę na kursie w Nowym Jorku, gdzie studiował studiował analizę muzyczną i praktykę wykonawczą muzyki współczesnej.

Jego repertuar koncertowy jest bardzo szeroki - od transkrypcji dzieł barokowych po współczesną awangardę. Ważną rolę w jego działalności muzycznej odgrywa muzyka kameralna. Jest założycielem Plus Ensemble.
 
Jako pedagog jest związany z Uniwersytetem w Turku (Finlandia). Prowadził jednak warsztaty w wielu miejscach, m.in. Juilliard School of Music, Columbia University oraz Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w Weimar. Gościł też na Akademii Muzycznej w Łodzi.   
 
 
 

Źródło: mikkoluoma.com