• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Claudio Jacomucci

(fot. Americo Salvatori)

 

W 1992 roku ukończył z wyróżnieniem konserwatorium w Grenoble (Francja). Jego nauczycielami byli Jean Luc Manca, Mogens Ellegaard i Władimir Zubicki. To laureat wielu prestiżowych nagród - do najważniejszych należą: Grand Prix konkursu w St. Etienne (1988), Trophe Mondiale w Cuence (1990), czy konkurs w Castelfidardo (1990). 

Współpracował z niezliczoną ilością kompozytorów - brał udział w premierach kompozycji takich artystów, jak Luciano Berio, Franco Donatoni, Boris Porena, Maxim Seloujanov, czy Ned McGowan. Bardzo często twórcy dedykowali mu nowo powstałe utwory. Claudio sam też jest kompozytorem.  

Koncertował na całym świecie: w Europie, USA, Chinach, Meksyku, Rosji. Uczestniczył w wielu festiwalach, a także grał we wspaniałych miejscach: m.in. Filharmonia Berlińska, Teatr La Scala w Mediolanie, czy Dom Beethovena w Bonn. 

Jest założycielem Włoskiej Akademii Akordeonu. Jako nauczyciel uczestniczył w masterclass na uczelniach w Paryżu, Londynie, Helsinkach, Kopenhadze, Warszawie, Barcelonie, Amsterdamie. Nauczał też akordeonu w konserwatorium w Pescarze (Włochy) w latach 2011-2014.  

Dzielił scenę z m.in. Francesco Dillonem, Joelem Rubinem, Prometeo String Quartet, Davidem Mossem, Daniele Roccato, AlterEgo ensemble. Jako solista współpracował z Orkiestrą Symfoniczną La Scali, czy Rumuńską Narodową Orkiestrą Radiową. 

Był zapraszany jako członek jury podczas konkursów w m.in. Castelfidardo, Klingenthal, Moskwie i Nowym Sadzie. Opublikował dwie książki o grze na akordeonie. Jest zaangażowany w serię książek Nowoczesne Akordeonowe Perspektywy oraz koordynuje panele dyskusyjne o akordeonie. 

 

 


Tłumaczenie: Mateusz Doniec

Źródło: www.claudiojacomucci.com