• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Najlepsze życzenia dla wszystkich akordeonistów!

 

Dziś Światowy Dzień Akordeonu. Data 6 maja jest nieprzypadkowa - dokładnie 191 lat temu, 6 maja 1829 roku, Cyrill Demian oraz jego synowie Carl i Guido opatentowali instrument o nazwie accordion (nr patentu 1757). Od tego czasu akordeon znalazł swoich fanów niemal na całym świecie.

 

Pierwszy Światowy Dzień Akordeonu odbył się 6 maja 2009 r. z okazji 180. rocznicy złożenia patentu na instrument o nazwie Akordeon. 6 maja 1829 r. Cyrill Demian (1772–1849), organista i pianista ormiański, w towarzystwie dwóch synów Karla i Guido złożył w Wiedniu w Austrii patent na akordeon. Patent to nowy typ instrumentu składający się z małego pudełka z "przymocowanymi do niego piórami metalowych płytek i mieszków”, co ułatwia przenoszenie i grę. Nowy instrument miał od siedmiu do dziewięciu cali długości, trzy i pół szerokości i dwa cale wysokości. Mieszek był przymocowany do pudła rezonansowego oraz posiadał pięć klawiszy i możliwość gry gotowymi akordami.

Twórcy twierdzili, że możliwe jest wykonywanie marszów, arii, melodii nawet przez amatora muzyki przy niewielkim stażu gry. Patent został zatwierdzony wkrótce potem 23 maja 1829 r.

 

Światowy Dzień Akordeonu jest organizowany w wielu krajach na świecie. Od samego początku organizacją Światowego Dnia Akordeonu w Polsce zajmuje się m. in. Akademia Muzyczna w Gdańsku.

W 2012 redaktorzy Polskiego Portalu Akordeonowego gościli i relacjonowali wydarzenie, które organizowała Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. W 2013 roku Portal gościł na Światowym Dniu Akordeonu u światowej sławy akordeonisty i pedagoga Frederica Deschampsa, który przez całą dobę łączył się internetowo w wieloma krajami świata, które relacjonowały przebieg tego święta. W tym roku z racji epidemii niestety obchody się nie odbędą, dlatego przypominamy jak to działo się w poprzednich latach:

 

Link: Światowy Dzień Akordeonu w Bydgoszczy

 

 

 

 


Artykuł zamieścił: Łukasz Mirek