• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Piotr Motyka

 

Piotr Motyka podczas koncertu w muzeum A. Puszkina na Arbacie - 2018

 

Urodził się w 2000 r. w Radomiu. Od września 2019r. jest studentem w zarządzanym przez miasto Wiedeń MUSIK UND KUNST Privatuniversität der Stadt Wien w klasie akordeonu u prof. Grzegorza Stopy. W latach 2007-2019r. kształcił się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, a jego nauczycielem był Artur Miedziński.

Od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do klasy maturalnej pracował bardzo intensywnie będąc docenionym przez kolejne lata nauki na prestiżowych konkursach czy festiwalach w Polsce i Europie. Jako solista został sześciokrotnym laureatem Grand Prix oraz zdobywcą ponad czterdziestu pierwszych nagród. Corocznie doceniany za swoją pracę w formie stypendiów i nagród przez władze miasta Radomia i dyrektorów szkoły muzycznej.

W 2014r. wydaje swoją debiutancką płytę. W 2015r. otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium "Młoda Polska". W 2014-2018r. został przyjęty do grona stypendystów "Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci". W tym okresie na zaproszenia "KFnrD" kilkukrotnie koncertuje m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie. W okresie 2017-2019r. jest stypendystą Prezesa Rady Ministrów. 

W 2018r. został finalistą "Młodego Muzyka Roku" gdzie prezentował się solowo oraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy. W 2016r. otrzymał prestiżowe stypendium "Arosa Kultur Music" w Szwajcarii. Jako stypendysta zostaje zaproszony w 2017r. do wykonania koncertu d-moll BWV 1052 J.S.Bacha z niemiecką "Georgische Kammerorchester Ingolstadt" pod batutą Larsa Mlekuscha podczas międzynarodowego festiwalu, który odbywał się w Arosa.

W 2018r. otrzymał za pośrednictwem Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie zaproszenie do Moskwy, gdzie na rosyjsko-polskim festiwalu koncertował z Moskiewską Orkiestrą Kameralną "Viva Musica" pod dyrekcją Leonida Kazakowa. Na festiwalu prezentował się również jako solista m.in. w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej czy Muzeum Sztuk Pięknych im. A. S. Puszkina. Aktywnie uczestniczył w licznych szkolnych projektach muzycznych i koncertach jako uczeń swojej szkoły. Oprócz bardzo wielu prezentacji w Polsce, koncertował również w Australii, Austrii, Czechach, Chorwacji, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii oraz we Włoszech. 


Artykuł zamieścił: Łukasz Mirek

Źródło i zdjęcie: www.piotrmotyka.pl