• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Jacek Kopiec

fot. Piotr Kubic

 

Jacek Kopiec (rocznik 1991) – akordeonista, kompozytor i producent muzyczny z Krakowa, którego styl to fuzja muzyki poważnej, improwizowanej, jazzu i ethno. Swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał już w wieku 6 lat i mimo tak młodego wieku podjął suwerenną decyzję: „chcę grać na akordeonie”. Choć jest już dojrzałym muzykiem wciąż nie widzi świata poza ukochanym instrumentem.

W 2013 roku Jacek ukończył studia licencjackie, a w roku 2015 studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu dr. Janusza Patera otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem IV roku studiów III stopnia (doktoranckich) w AM w Krakowie, gdzie od kilku lat prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną.

W ciągu swojej muzycznej edukacji osiągał liczne sukcesy, będąc w gronie laureatów wielu Ogólnopolskich i Międzynarodowych Festiwali i Konkursów. Był nagradzany kilkoma stypendiami, między innymi Sapere AUSO, Stypendium Rektora Akademii Muzycznej czy dyplomem uznania Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Od 2010 roku prowadzi aktywną działalność koncertową (ponad 500 zagranych koncertów solowych i kameralnych) i kompozytorską regularnie wydając swoje nowe kompozycje. Występował w prestiżowych salach koncertowych, gościł na dużych scenach plenerowych i kameralnych scenach klubowych. Był zapraszany na recitale do Muzeów, Domów Kultury, Synagog, Kościołów, Akademii Muzycznych, Teatrów i Oper w całej Polsce i Europie (m. in. Dania, Norwegia, Francja, Niemcy, Austria, Ukraina czy Włochy). Pojawiał się również w Radio i w Telewizji udzielając wywiadów na temat swojej twórczości i muzyki akordeonowej.

Na portalu YouTube filmy i teledyski z jego muzycznym udziałem na akordeonie zanotowały w sumie ponad 100 milionów wyświetleń, a jego autorskie kompozycje nagrane w ramach własnych projektów można było usłyszeć między innymi na antenie Polskiego Radia „Trójka”, Radia Kraków, Radia Łódź, Radia Alfa czy Radia WNET.

W swojej dotychczasowej przygodzie z muzyką zaangażowany był w wiele ciekawych i różnorodnych gatunkowo projektów (m. in. Sound Quality SYSTEM, Colorovanka, Magda Brudzińska Klezmer Trio, Legend of Kazimierz, Balkan’s’Cream). Miał również przyjemność współpracować ze znakomitymi artystami, wśród nich znaleźli się: Elżbieta Towarnicka, Renata Przemyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Donatan & Cleo, Joachim Mencel, Wojciech Groborz, Bronisław Suchanek, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Sławek Berny, Leszek „HeFi” Wiśniowski czy Agata Rozumek „Agatha”.

 

 

W roku 2013, owładnięty ideą kontroli swojej muzyki na każdym etapie jej tworzenia, założył w Krakowie własne studio produkcyjne Synaptic Records, w którym powstały m. in. debiutanckie albumy zespołów Sound Quality SYSTEM i Legend of Kazimierz (2013), płyta „Sztejtel” (Magda Brudzińska Klezmer Trio, 2014), a także album „63/44” (Jacek Kopiec Trio, 2015).

Jako muzyk sesyjny nagrywał albumy dla Polskiego Radia, Universal Music Polska czy UrbanRec. Ma na swoim koncie potrójną platynową płytę („Hiper/Chimera”, 2014) i złotą płytę („Bastet”, 2016), a utwór Donatana & Cleo „My Słowianie”, do którego nagrywał partie akordeonu reprezentował Polskę na konkursie Eurowizja 2014.

Pytany o inspiracje nie ukrywa, że fascynuje go wszystko co oryginalne, wielowymiarowe i nieszablonowe („kolorowe” jak sam to określa). Będąc kompozytorem nie zamyka się na jeden nurt, tworzy syntetycznie. I tak w jego utworach słychać między innymi wpływy muzyki klasycznej, jazzowej i ethno. Jako muzyk klasycznie wykształcony dba o każdy detal – od przemyślanego zakomponowania formy, po ciekawą instrumentację. Inspiruje go również pełna przestrzeni muzyka Skandynawii. To wszystko zaowocowało własnym i niepowtarzalnym stylem kompozycji i improwizacji, który ukazuje akordeon w nieznanym dotąd, nowym obliczu, wykorzystującym jego wszystkie (a jest ich mnóstwo!) możliwości brzmieniowe.

Prywatnie Jacek jest miłośnikiem dobrej literatury, historii, fascynuje go malarstwo (szczególnie Zdzisława Beksińskiego) oraz podróże.

 

 


Źródło: jacekkopiec.com