• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Konrad Merta

Konrad Merta (fot. Piotr Markowski)

 

Konrad Merta – (ur. 1989 w Bielsku – Białej) – doktor sztuki, akordeonista, aranżer i kompozytor. Studia magisterskie ukończył z wyróżnieniem w 2013 w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. zw. Joachima Pichury i dra Piotra Chołołowicza. Swoje umiejętności  doskonalił również w ramach studiów magisterskich jak i doktoranckich w Folkwang Universität der Kunste w Essen w klasie prof. Mie Miki. W artystycznym dorobku ma kilka nagrań płytowych i radiowych, m.in. w zespole Etnos Ensemble, w duecie z wiolonczelistą (Piotr Gach), w kwintecie akordeonowym, z folkowym zespołem familijnym.

Jest laureatem wielu znaczących międzynarodowych konkursów instrumentalnych m.in. (Klingenthal, Mediolan, Wrocław, Sanok) Jest dwukrotnym laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska” (edycja 2013 i 2018). Jego autorskie kompozycje wykonywane w kwartecie Etnos Ensemble były emitowane we wszystkich stacjach radiowych Polskiego Radia.

Wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. w Katarze, Azerbejdżanie, Kenii, Łotwie, Młodawii, Szwajcarii, Czechach, Słowenii, na Węgrzech, Litwie, Słowacji, we Włoszech czy w Niemczech. Występował również z towarzyszeniem takich orkiestr jak: Orkiestra Symfoniczna POSM w Bielsku–Białej, Bielska Orkiestra Festiwalowa,  Studencka Orkiestra Symfoniczna Silesian Ensemble, Akademicka Orkiestra Barokowa oraz Studencka Orkiestra Festiwalowa Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako członek orkiestry miał również przyjemność wystąpić niejednokrotnie wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje także przy projektach związanych z muzyką współczesną jako muzyk doangażowany wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej.

 

Muzyka, a zwłaszcza muzyka z elementami folku jest dla Konrada Merty sposobem na życie. To właśnie on jest „mózgiem” przedsięwzięcia o nazwie Etnos Ensemble. Konrad swoim postępowaniem, zachowaniami i energią oddaje sedno muzyki etnicznej – jest spontaniczny, żywiołowy i radosny, jednak potrafi też na chwilę pozostać w zadumie i pełnej harmonii. To wszystko słychać i czuć w jego kompozycjach i aranżacjach.

 

 


Źródło: akordeon.am.katowice.pl