• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Frank Marocco

 

Frank Marocco urodził się w Joliet, Illinois 01.02.1931 roku, a zmarł w Los Angeles w dniu 03.03.2012. Przez 9 lat uczył się gry na akordeonie klasycznym w okolicach Chicago. Frank Marocco studiował także klarnet i fortepian. W wieku 17 lat zajął 1 miejsce w krajowym konkursie muzycznym.


Swoją karierę zawodową rozpoczynał w wieku 18 lat grając w klubach i hotelach w całej Ameryce. Założył trio, które wyruszyło w trasę koncertową w kilku stanach Środkowego Zachodu. Koncertowali w hotelowym i klubowym obwodzie Las Vegas, Lake Tahoe i Palm Springs. Podczas swoich podróży poznał swoją przyszłą żonę Anne w South Bend w stanie Indiana. Wspólnie postanowili zamieszkać w Los Angeles. Jazz był jego pierwszą miłością, ale możliwość zarabiania na życie graniem jazzu nie była łatwa i ostatecznie zaczął pracować jako muzyk sesyjny w studio, stając się jednym z najczęściej nagrywanych akordeonistów na świecie, grając w setkach ścieżek dźwiękowych do filmów, programów telewizyjnych, płyt i jingli reklamowych. Po drodze udało mu się znaleźć czas na komponowanie i aranżację zarówno muzyki jazzowej jak i klasycznej. Z Frankiem Marocco współpracowali: John Williams, Quincy Jones, Elmer Bernstein, Michele Le Grand, Hans Zimmer, Michael Giacchino, Henry Mancini i dziesiątki innych.

Frank MaroccoZ Marocco grali również najwybitniejsi muzycy jazzowi; Ray Brown, Jeff Hamilton, Zoot Sims, Joe Pass, Joey Baron, Herb Ellis, Ray Pizzi, Ivor Malherbe, Carlo Atti, Sam Most, Gian-Carlo Bianchetti, Jacob Fisher, Pekka Sarmanto, Martin Classen, Andy Martin, Tuomo Dahlblom, Ric Todd, Harold Jones, Gerry Gibbs, Mikko Hassinen i wielu innych. Jego pasją od zawsze był jazz. W ostatnich latach koncertował w Europie, Japonii, Brazylii i Chinach. 

Frank i Anne Marocco mają trzy córki: Cynthię, Lisę i Venetię. Cynthia rozpoczęła karierę muzyczną. Studiowała flet i w wieku 13 lat otrzymała wyróżnienie jako najmłodszy gracz w American Youth Symphony, grupie liceum i college'u. Lisa zainteresowała się tańcem, została zawodową łyżwiarką. Venetia została instruktorką fizykoterapii i obecnie jest nauczycielem w szkole. Córki Maroko są już zamężne. Frank i Anne mają w sumie ośmioro wnuków.


Artykuł wstawił: Łukasz Mirek

Źródło i zdjęcie:www.frankmarocco.com