• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Peter Soave

 

Peter Soave jest uznawany za czołowego akordeonistę na świecie, stając się wiodącym solistą swojego pokolenia. Cechą charakterystyczną jego występów jest unikalne połączenie dominującej obecności na scenie z jego wirtuozerią. Akordeonista o włoskim pochodzeniu naukę muzyki rozpoczął w wieku pięciu lat. W wieku szesnastu lat wziął udział w międzynarodowych konkursach i czterokrotnie zajął pierwsze miejsce potwierdzając swoją renomę jako wirtuoz najwyższej klasy:

 

  • Grand Prix w Neu Isenberg,
  • Klingenthal Wettbewerb,
  • Coupe Mondiale w Folkstone
  • Trophée Mondiale w Arrezano

 

W 1987 roku był laureatem międzynarodowej nagrody „Voce d'Oro”, która uhonorowała tych, którzy wyróżnili się w świecie muzyki współczesnej. Głęboko zainspirowany muzyką argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli pełen pasji muzyk włączył bandoneon do swojego repertuaru koncertowego.

Peter Soave występuje jako solista oraz z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Ameryce Północnej, Południowej, Azji, na Bliskim Wschodzie, Europie, Rosji. Występował z San Francisco Symphony, Hollywood Bowl Orchestra, Detroit Symphony, Phoenix Symphony, Brooklyn Philharmonic, Zagreb Philharmonic, Windsor Symphony, Flint Symphony, San Salvador Philharmonic, Belgrade Philharmonic, Lubbock Symphony, Bellevue Philharmonic, Walla Walla Symphony, Orquesta Sinfónica de Puerto Rico, Williamsport Symphony, Orquesta Sinfónica Gran Mariscal de Ayacucho i The Zagreb Soloists.

Soave współpracował z dyrygentami takimi jak: James Levine, Neeme Jarvi, Thomas Wilkins, Robert Spano, Leone Mageira, Hermann Michael, Duilio Dobrin i Guillermo Figueroa. Podczas jedynego występu „Trzech Tenorów” w Ameryce Północnej w 1999 r. Soave wystąpił jako wyróżniony bandoneonista. Wystąpił także w „Good Morning America” ABC.

W 2007 roku zagrał premierę oratorium „El Pueblo Joven” Astora Piazzolli, napisaną na orkiestrę symfoniczną, sopran, bandoneon, chór wykonane z Radio Romania Chamber Orchestra w Rumunii.

Dla Petera Soave zostało napisane wiele kompozycji przez czołowego wenezuelskiego kompozytora Aldemaro Romero: „Piazzollana-Homage à Piazzolla” na bandoneon i orkiestrę pełną; „Suite de Castelfidardo” na bandoneon i orkiestrę smyczkową; „Soavecito” na akordeon i orkiestrę smyczkową oraz „Tango Furioso” na bandoneon i kwartet smyczkowy. „Pięć paleontologicznych tajemnic” Romero na akordeon i kwartet smyczkowy miało swoją amerykańską premierę w Detroit w lutym 2008 r. oraz europejską premierę we Włoszech w lipcu 2008 r.

Dyskografia Soave obejmuje solowy album „Pride and Passion”, „Five Tango Sensations” z The Rucner String Quartet, podwójną płytę CD „Undertango 2” oraz „Peter Soave & Symphony Orchestra” z muzyką Astora Piazzolli i Carmine Coppola. Nagrody nagraniowe obejmują nagrodę Detroit Music Award dla najlepszego nagrania klasycznego w 2001 r. oraz najlepszego instrumentalistę klasycznego w 2003 r.

 


Artykuł zamieścił: Łukasz Mirek

Źródło: http://www.petersoave.com/