• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Przemysław Wojciechowski

Doktorant UM w Warszawie oraz AM w Bydgoszczy

Urodził się w 1991r. w Łodzi. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku w klasie akordeonu mgr Macieja Kowalczyka oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim w klasie akordeonu mgr Daniela Baranowskiego. W roku akademickim 2012/2013 studiował w ramach programu Erasmus pod okiem Claudia Jacomucciego w Conservatorio Statale di Musica Luisa D’Annunzio w Pescarze (Włochy). Jest absolwentem klasy akordeonu prof. zw. dr hab. Klaudiusza Barana na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Należy do grona najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia. Tylko do ukończenia szkoły średniej został laureatem ponad 30 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji, pracując pod kierunkiem m.in. takich pedagogów jak: Richard Galliano, Geir Draugsvoll, Mie Miki, Grzegorz Stopa, Jerzy Jurek, Aleksander Dmitriew, Jurij Szyszkin, Aleksander Seliwanow, Alfred Melichar.

 

Jako solista i kameralista często koncertuje w Polsce i za granicą, m.in.: w Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Italii, na Ukrainie, Słowacji i Węgrzech. W obszarze jego zainteresowań twórczych znajduje się współczesna literatura elektroakustyczna na akordeon. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest współpraca z kompozytorami. Dokonał licznych prawykonań nowej literatury na akordeon.

Przemysław Wojciechowski był wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2007r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne. W 2011r. został laureatem konkursu o stypendium Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Marszałek Województwa Łódzkiego trzykrotnie przyznawał mu stypendia artystyczne. W 2012 i 2014r. otrzymał stypendia Stowarzyszenia Pro Polonia Society, a w roku 2013 został laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dwukrotnie nagradzał go stypendiami za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

W 2011 roku prawykonał Symfonię nr 1 Andrzeja Krzanowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Lukasa Visa podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W latach 2012-2014 uczestniczył w działaniach Włoskiej Akademii Akordeonowej w Urbino – organizatora festiwalu Il fiore della mille e una nota. Najważniejsze osiągnięcia konkursowe:

 I nagroda w XVI Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych w Gorlicach w 2015 r.

 I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Andrzeja Krzanowskiego (a także II nagroda w kategorii zespołów kameralnych) w VIII Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach w 2014r.

 Wyróżnienie w XXIII Konkursie Muzycznym „Società Umanitaria” – Trzeciej Edycji Międzynarodowej w Mediolanie w 2013r.

 I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Val Tidone - Premio "Carlo Civardi" w 2012r.

 II nagroda (w kategorii zespołów kameralnych) w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie w 2012r.

 II nagroda oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach w 2012r.

 Główna nagroda oraz Nagroda pozaregulaminowa Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach w IX Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach w 2012r.

 I nagroda w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku

w 2012r.

 I nagroda w XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu

w 2011r.

 I nagroda (oraz II nagroda w kategorii zespołów kameralnych) 

w XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku w 2010r.

 II nagroda (oraz II nagroda w kategorii zespołów kameralnych) w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu Zdroju w 2010r.

 I nagroda w XIII Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych w Gorlicach w 2009r.

 IV nagroda w XXXIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 2008r.

 I nagroda w Ogólnopolskim Finale Przesłuchań Uczniów Klas Akordeonu Szkół Muzycznych II stopnia w Lublinie w 2008r.

 I nagroda (Grand Prix konkursu oraz III nagroda w kategorii zespołów kameralnych)

w XIII Regionalnym Konkursie Akordeonowym w Piotrkowie Tryb. w 2008r.

 I nagroda w XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu

w 2008r.

 I nagroda w III Międzynarodowym Festiwalu Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej „Konfrontacje” w Częstochowie w 2007r.

 


Artykuł zamieścił: Mateusz Doniec

Źródło: www.facebook.com/events/2528156167451471

Zdjęcie: falenica-kultura.waw.pl