• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Kroke

Od lewej: Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Kukurba (altówka), Tomasz Lato (kontrabas)

 

Zespół "Kroke" powstał w 1992 roku za sprawą trójki przyjaciół, absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie - Jerzego Bawoła, Tomasza Kukurby oraz Tomasza Lato. Muzycy kojarzeni na początku z muzyką klezmerską, nieprzypadkowo zdecydowali się nazwać swój projekt - "Kroke" to w języku jidysz "Kraków". Obecnie inspirują się muzyką etniczną całego świata i tworzą swój własny, unikalny styl, który pragną nazywać "muzyką Kroke". 

 

To jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności i to dosłownie. Można ich było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Ich pierwsze wydawnictwo ukazało się w 1993 roku na kasecie magnetofonowej. Ich kariera nabrała tempa w momencie, gdy zostali zauważeni przez Stevena Spielberga, który realizował w Krakowie film "Lista Schindlera". Artyści za sprawą reżysera wystąpili w Jerozolimie podczas uroczystości dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. W 1997 roku wystąpili na festiwalu WOMAD w Wielkiej Brytanii. Bardzo entuzjastycznie zostały przyjęte dwie pierwsze płyty zespołu: "Trio" oraz "Eden".

 

  

 

Latem 2001 roku doszło do pierwszego spotkania Kroke z Nigelem Kennedym, a spotkanie to zaowocowało wydaną dwa lata później płytą "East Meets East". Wspólny projekt okazał się strzałem w dziesiątkę, muzyką zachwycali się słuchacze na wielu europejskich festiwalach. Współpraca z innymi artystami wychodzi "Kroke" doskonale - na przestrzeni lat muzycy kooperowali z m.in. Edytą Geppert, Krzysztofem Herdzinem, norweską grupą Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galasem, czy Anną Marią Jopek. 

 

W 2017 roku muzycy świętowali 25-lecie zespołu oraz premierę albumu "Traveller". Łącznie przez niemal trzy dekady wspólnego tworzenia artyści wydali 16 albumów z muzyką autorską oraz 7 płyt we współpracy z innymi. Można ich także usłyszeć na 11 kompilacjach.

 

 


Artykuł zamieścił: Mateusz Doniec

Źródło: kroke.com.pl