• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

Cztery dekady akordeonistyki w Łodzi

28.03.2018

Koncert z prawykonaniami muzyki akordeonowej, wykłady i lekcje mistrzowskie z udziałem zagranicznych gości to program Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Artystyczną pt. „Cztery dekady akordeonistyki Akademii Muzycznej w Łodzi – retrospektywa, stan aktualny, strategie kontynuacji”. W ramach konferencji zaplanowano również jubileusz 50-lecia działalności artystycznej łodzianina, uznanego akordeonisty i kompozytora prof. Bogdana Dowlasza. Konferencja odbędzie się w budynkach Uczelni w dniach 28 –29 marca 2019 roku.


W czwartek 28 listopada, podczas koncertu w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, zaprezentują się dwie orkiestry: Orkiestra Młodzi nie.poważni pod batutą Michała Śmiechowicza oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego oraz soliści. W ramach Konferencji odbędzie się także koncert muzyki akordeonowej z prawykonaniami kompozycji orkiestrowych Sławomira Kaczorowskiego i Arshi Samsaminii oraz kameralnych Leszka Kołodziejskiego i Volodymyra Runchaka. Zabrzmi także utwór Asteroidesna zespół akordeonowy Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Wykonawcami będą akordeoniści: Zbigniew Ignaczewski, Maciej Ćwikliński, Leszek Kołodziejski, Konrad Salwiński i Aleksander Stachowski oraz wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski i fagocista Kamil Szulc. Na Wejściówki na koncert w cenie 5 zł nabyć można w kasie biletowej AM.


Blok wykładów o zróżnicowanej tematyce wykonawczo-historycznej rozpocznie się o godzinie 9.00 w czwartek 28 marca w Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi. Prezentacje poprowadzą specjaliści w zakresie muzyki akordeonowej, m.in. zagraniczni goście: prof. Boris Lenko (Słowacja), doc. Andreas Nebl (Niemcy), prof. Marie-Andrée Joerger (Francja), doc. Raimondas Sviackevičius (Litwa) oraz prof. dr hab. Bogdan Dowlasz, prof. dr hab. Zbigniew Ignaczewski, dr Leszek Kołodziejski i mgr Maciej Ćwikliński. Zarówno w czwartek, jak i piątek (29 marca),odbywać się będą otwarte lekcje mistrzowskie prowadzone przez artystów zza granicy (wstęp wolny).


W piątek 29 marca organizatorzy zapraszają na jubileusz 50-lecia działalności artystycznej prof. Bogdana Dowlasza, akordeonisty i kompozytora, pedagoga Akademii Muzycznej w Łodzi, w latach 1993-99 rektora tej uczelni. Zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny i pedagogiczny Profesora, a jego utwory zabrzmią w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Obchody jubileuszu odbędą się 29 marca (piątek) o godzinie 16.30, w Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny.


źródło: www.amuz.lodz.pl