• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

 Akordeon koncertowy

07.07.2015

Akordeon koncertowy – instrument profesjonalny, standard obejmujący pewną grupę akordeonów. Konstrukcje kwalifikujące modele akordeonów do grupy instrumentów koncertowych od lat ewoluują wraz z zapotrzebowaniem wykonawców i kompozytorów. Starsze instrumenty koncertowe (nawet w idealnym stanie technicznym) nie spełniające aktualnych wymogów są wykluczane stopniowo z tej grupy ustępując doskonalszym rozwiązaniom. Standard instrumentów koncertowych w przeciwieństwie do pozostałych akordeonów jest najbardziej uporządkowany.

>>> więcej informacji <<<


 

Wyniki VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sanok 2015”

05.07.2015

 W dniach 27-29 czerwca 2015r. Jury w składzie: prof. Bogdan Dowlasz, prof. Wołodymir Runczak, prof. Rickardas Sviackievicius, dr Tomasz Tarnawczyk, prof. ośw. Andrzej Smolik (sekretarz Jury) analizowało i oceniło prace konkursowe nadesłane na VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Sanok 2015". Spośród 10-ciu prac spełniających wymogi regulaminowe nagrodzono 5.

 I miejsce Maciej Zimka ...

>>> więcej informacji <<<


 

Jak prawidłowo wykonać "Suitę Bułgarską" Semionova?

18.06.2015
 

"Suita Bułgarska" to utwór, z którym większość akordeonistów uczących się w szkole muzycznej miała do czynienia. Każdy konkurs akordeonowy to okazja, by posłuchać kolejnej interpretacji tej kompozycji. Dziś zapraszamy do wysłuchania propozycji samego autora - V. Semionowa!

>>> więcej informacji <<<

 


 

Prezes grupy "Świat Akordeonu" dla PPA!

15.05.2015

"Świat Akordeonu" to grupa założona w 2011 roku na portalu facebook.com. Obecnie zrzesza 3373 członków. Opinie o niej są różne - jedni się nią zachwycają, inni mocno krytykują. Nie da się jednak ukryć, że obecnie to najlepiej działająca w sieci grupa/forum poświęcona akordeonowi. Ekscentryczny "Prezes" systematycznie dąży do propagowania akordeonu nie tylko w sieci i odnosi kolejne sukcesy. 

>>> więcej informacji <<<


 

Poranek muzyki akordeonowej

15.05.2015

Niezwykły koncert z cyklu Akordeon w Akademii już w najbliższą niedzielę o godzinie 12:00 w Auli im. Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej w Poznaniu.

>>> więcej informacji <<<


VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorsk
na kompozycję akordeonową Sanok 2015

13.05.2015

15 maja 2015 to ostateczny termin nadsyłania prac do VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na kompozycję akordeonową. Konkurs znajduje się w Kalendarzu Imprez Międzynarodowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku szkolnym 2014/2015.

>>> więcej informacji <<<


 

VI Malborskie Spotkania Akordeonowe

24.04.2015

Przed nami kolejna edycja konkursu dla zespołów kameralnych organizowanego przez PSM im. I. J. Paderewskiego w Malborku. 

>>> więcej informacji <<<


 

Poruszający wywiad z Ewą Bieżan

04.03.2015

Mieliśmy wielki zaszczyt porozmawiać z córką Włodzimierza Bieżana. O wielkim patriocie i wspaniałym muzyku przeczytają Państwo w artykule.

>>> więcej informacji <<<


 

Bartosz Kołsut - Młody, lecz bardzo dojrzały Muzyk Roku

03.03.2015

Bartosz Kołsut od lat zachwyca nas tym, jak gra. Dziś zachwycił nas tym, co mówi.

>>> więcej informacji <<<


Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy Stadskanaal w Holandii

02.03. 2015

Pan Jac Puts oraz jego żona od 3 lat organizują festiwal akordeonowy. Pragną serdecznie zaprosić polskich akordeonistów na to wydarzenie. Festiwal odbędzie się w teatrze Geert Teis w Stadtskanaal w niedzielę 8 marca. Gwiazdami wydarzenia będą: Petar Maric - Serbia, Matthias Matzke - Niemcy oraz Gertie Bruin - Holandia. Gościem specjalnym będzie Jan Verwey - harmonijka chromatyczna. Akompaniament - Bert van Erk (kontrabas) i Rene van Astenrode (perkusja, wibrafon). Bilety w cenie 14 euro lub możliwość pobytu w dwuosobowym pokoju hotelowym + 2 bilety w cenie 69 euro. Zapraszamy w imieniu własnym oraz organizatrów.

Info: www.accordeonfestival.nlwww.facebook.com/InternationaalAccordeonfestivalStadskanaal

Informację zamieścił: Łukasz Mirek


Ewelina Nowakowska - pedagog, kierownik, a nawet... stroiciel!

02.03.2015

Pani Ewelina zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań. To bardzo ciekawa osoba, więc i wywiad jest ciekawy!

>>> więcej informacji <<<

 


 

Uwaga akordeoniści!

27.02.2015

22 marca w Sulęczynie akordeoniści pod batutą Pawła Nowaka podejmą kolejną próbę pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. W tym roku zabrzmią "Wele, wele wetka" i "Kùkówka".

Przypominamy - ostatni rekord w jednoczesnej grze na akordeonach padł w zeszłym roku 23 marca w Sierakowicach, przy udziale 314 miłośników tego instrumentu. Impreza odbywa się od 2006 r. Święto po raz pierwszy obchodzono w Tuchomiu, gdzie popularne kaszubskie melodie zagrało jednocześnie 114 akordeonistów. W 2007 r. w Kramarzynach wystąpiło razem 168 muzyków. Rok później w Miastku grało 202 akordeonistów, w 2009 r. w Bytowie - 252, w 2010 r. w Kartuzach - 270, w 2011 r. w Słupsku - 204, w 2012 w Brusach – 242, w 2013 r. w Kościerzynie – 281.

W tym roku próba bicia rekordu podjęta zostanie po raz 10!

 

Nuty do pobrania:

"Wele, wele wetka" cz. 1

"Wele, wele wetka" cz. 2

"Kùkówka"

INFORMACJA ZE STRONY WWW.KASZUBI.PL

 

Miłośniczka Marii Callas, muzyki klasycznej i akordeonu - Weronika Sura

27.02.2015

Weronika Sura to kolejna artystka, która zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań redaktora Polskiego Portalu Akordeonowego. Dlaczego zdecydowała się uczestniczyć w programie "Must be the Music"? Co jest jej odskocznią od codzienności? Kto ją inspiruje? Zapraszamy do lektury:

>>> więcej informacji <<<


 

Całe życie z akordeonem...

24.02.2015

Tym razem udało nam się porozmawiać z Graysonem Masefieldem - znakomitym nowozelandzkim akordeonistą. O rodzinie, sukcesach i możliwościach przeczytają Państwo w wywiadzie:

Całe życie z akordeonem - Grayson Masefield dla PPA!

 


III Podlaskie Spotkania Akordeonowe już wkrótce!

24.02.2015
 

Dom Kultury w Czarnej Białostockiej i Trio Akordeonowe Akord informuje, że w dniach 30-31 maja 2015r. (sobota, niedziela) odbędą się III Podlaskie Spotkania Akordeonowe. Więcej szczegółów niebawem. 


Artykuły Pawła Gzyla na Polskim Portalu Akordeonowym

21.02.2015

Paweł Gzyl, znakomity dziennikarz muzyczny zgodził się na umieszczenie dwóch swoich artykułów na naszej stronie. Oba poświęcone są najpopularniejszemu polskiemu akordeoniście Marcinowi Wyrostkowi.

>>> Marcin Wyrostek: cały czas liczyłem, że moje życie się zmieni <<<

>>> "For Alice" - recenzja płyty <<<


Witamy na nowej stronie!

19.02.2015

W 2015 roku Polski Portal Akordeonowy czeka wiele zmian. Pierwsza - widoczna gołym okiem - to nowa odsłona strony internetowej. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Państwa jeszcze bardziej czytelna i przejrzysta, a nowe wywiady, relacje, recenzje i artykuły będą miłą lekturą.

Zmieniliśmy funkcjonowanie niektórych działów oraz usunęliśmy moduły, które się nie sprawdziły. Większość artykułów ze "starego" portalu jest już dostępna, w ciągu najbliższych dni pojawi się reszta. 

Data publikacji nowej strony jest nieprzypadkowa - dziś mija 4 rocznica publikacji poprzedniej wersji Polskiego Portalu Akordeonowego.

Administracja